Naar gebruiksprofielen van jongeren in maatschappelijk kwetsbare situaties. Over digitale media, sociale contexten en digitale ongelijkheden.

Auteurs

Schurmans, D., Mariën, I. (2013)

 PDF-versie

Abstract

Deze studie kadert in één van de drie speerpuntprojecten van Mediawijs.be, het Vlaams Kenniscentrum voor Mediawijsheid.. Dit speerpuntproject richt zich tot begeleiders en leerkrachten die aan mediawijsheid werken met kinderen, jongeren en jongvolwassenen in maatschappelijk kwetsbare situaties tussen 8 en 25 jaar. Dit project heeft als doel om goede praktijken en initiatieven op een eenvoudige en toegankelijke manier te ontsluiten. Er werd geopteerd voor een exploratieve en kwalitatieve onderzoeksmethode. Aan de hand van 4 semigestructureerde focusgroepen en 3 diepte-interviews werden in totaal 31 jongeren geïnterviewd. De studie gaat uit van de opmaak van gedetailleerde mediaprofielen van jongeren in maatschappelijk kwetsbare situaties (JMKS) om deelnemers van e-inclusie initiatieven beter te ondersteunen bij hun leerproces. Momenteel worden potentiële deelnemers van initiatieven over mediawijsheid zelden uitgebreid gescreend wat betreft hun ervaring met digitale media of hun digitaal competentieniveau. Deelnemers stromen in op basis van hun interesse of initiële behoeften. Bij de instroom wordt dus weinig rekening gehouden met wat deelnemers al dan niet kunnen met digitale media. Deelnemers met zeer verschillende digitale competentieniveaus komen op die manier samen in één groep terecht en worden op eenzelfde leerniveau geïnstrueerd. Dit brengt meerdere risico’s met zich mee. Voor deelnemers zonder digitale voorkennis kan het leertempo te hoog liggen. Voor deelnemers met een hoog digitaal competentieniveau kan het tempo te laag zijn of de leerinhouden onvoldoende interessant. In beide gevallen kan dit leiden tot deelnemers die afhaken. Het onderzoek van iMinds-SMIT-VUB wil bijdragen tot het vergroten van inzicht in de mate waarin en de manier waarop JMKS omgaan met digitale media.

Referentie

Schurmans, D., Mariën, I. (2013) Naar gebruiksprofielen van jongeren in maatschappelijk kwetsbare situaties. Over digitale media, sociale contexten en digitale ongelijkheden. Brussel: iMinds SMIT

Taal

Nederlands

 

Publicatievorm

onderzoeksrapport

Trefwoorden

Kansenongelijkheid, diversiteit, mediabezit, mediagebruik